Patagonie - Skialp na konci světa

0Patagonie - Skialp na konci světa, ano, i tak by se dala nazvat výprava týmu Sunski Bílá a Sunski Harrachov na mezinárodní kongres učitelů lyžování INTERSKI do Patagonie, kde se nejen podělili se svými zkušenostmi s lyžaři z célého světa, ale užili si i několik krásných výšlapů, sjezdů a výletů. No a jak to všechno vypadalo, vám už více přiblíží Jan Březina z týmu Sunski Bílá svým článkem a fotodokumentací.
Patagonie – místo kam se nejezdí každou sezónu, místo vzdálené víc jak 14 tis. kilometrů od domova, místo které stojí za to jednou v životě navštívit. Nám se se to povedlo a byl to zážitek, který stojí za to. Patagonie je kousek země v Jižní Americe, patřící Argentině a Chile, kterou tvoří malé ostrůvky, poloostrovy, divoké průlivy, ale především nádherné hory, které se zvedají přímo od oceánu. 

Přílet do Patagonie

V září letošního roku se  Patagonii konal mezinárodní kongres učitelů lyžování INTERSKI v nejjižneji položeném městečku na světě Ushuaia. Toto městečko, leží přibližně na 55 rovnoběžce a teplota zde celoročně dosahuje v průměru 6,5° C a nese vystižný název „fin del mundo“, který znamená v překladu konec světa. Kongres Interski, kterého jsme se zúčasnili, se koná každé čtyři roky a jsou příležitostí vyměnit si mezi učiteli lyžování z celého světa svůj knowhow a ukázat jak se ve které zemi na světě lyžování vyučuje.

Městečko Ushuaia - nejjižněji položené město na světě

Pohled na městečko Ushuaia z vrcholu

Nicméně navštívit Ushuaiu a nejít na skialpy by bylo hříchem, a proto jsme neváhali a na pár krásných túr vyrazili. Velkou neznámou v Patagonii je neustále se měnící počasí a rovněž například i lavinové zpravodajství, naopak velkou jistotou je každodenní silný vítr. Při plánování túr je celkem dobře možné podle různých aplikací v telefonu, na místní mapy, které jsou v nejmenší rozlišení 1:50 000 se až tak orientovat nedá a místní guidi, lyžaři či nadšenci zpravidla podávají tak rozlišné informace, že ve finále nevíte komu víc věřit. Aktuální sněhovou situaci, ve vztahu k lavinovému nebezpečí,  je proto potřeba neustále sledovat přímo lokálně na místech kterých se pohybujete. 

Foto z výstupu na ledovec Batman

Pohled na "křídla batmana"

Výbornou věcí v Ushuaii je, že můžete na túru vyrazit hned za posledním domem nad městečkem, kde si nasadíte pásy a můžete šlapat. Při naši první túře jsme startovali v totální vánici a větru, kdy jsme první třičtvrtě hodinu přemýšleli, jestli to raději hned neotočit. Počasí se ale velmi rychle umoudřilo a zbytek túry jsme šli za pěkného počasí. Terény v okolí Ushuaii jsou podobné Alpám a často se pohybujete i na ledovci a proto je potřeba mít s sebou i vybavení pro chůzi na něm. Během našeho pobytu jsme měli štěstí na čerstvý sníh a sjezdy prašanu jsme si užívali jak to jen šlo. 

Vrcholovka z ledovce Batman musí být!

A zasloužený sjezd zpět do údolí

Po sjezdu se bylo na co těšit

Další dny jsme absolvovali další túry v okolí lyžařského střediska Cerro Castor, které je spousta možností a vrcholů kam vyrazit. Zde jsme často narazili na další tradici a sice průchody zakrslými lesy, než se dostanete nad jejich hranici a tam se otevřou dlouhá údolí lemovaná strmými vrcholy. A pak už chybí jen si vybrat na který půjdete! A další jistotu, kterou v Patagonii máte ......moc dalších skialpinistů po cestě nepotkáte! Jen vy a patagonské vršky jsou vaší společností. Po návratu z túry navíc na vás čeká vynikající argentinský steak, místní pivo, které není až tak špatné nebo si vychutnáte tradiční maté. A co na tom, že ho dostanete v domečku z vlnitého plechu, je to zážitek který stojí za to!

Celá výparava v lyžařské středisku Cerro Castor 

Výstup na Mt. Sun

Pod vrcholem (Jiří Nakládal)

Pohled na Cerro Castor

Vrchol Mt. Sun úspěšně pokořen

Ve druhé části našeho tripu jsme navštívili chilský park Torres del Paine, který ale bohužel pro nás měl už málo sněhu a tak jsme zde jen šlapali bez lyží. I tak treky kolem dominantních skalnatých věží  jsou v končící zimě parádním zážitkem, který byl umocněn tím, že v parku, který byl otevřený teprve druhý den, prakticky niko nebyl a divokou krajinu si můžeš plně vychutnat.

V plné polní

Chilský národní park Torres del Paine a v pozadí dominantní skalní věže

Lama vedle lamy (Chile - Národní park)

Co na závěr? Je to úžasná krajina, drsná, vyfoukaná, chladná ale vidět ji ve vás zanechá super zážitek.

 

Děkujeme Honzovi Březinovi (Staatlich geprüfte Skilehrer u. Skiführer) za článek a také celému týmu Sunski Bílá (Jirka a Katka Nakládalovi), týmu Sunski Harrachov (Tomáš Rousek a Pavlík Hříbalů). Přejeme mnoho dalších úspěšných výprav a povedenou sezónu 15/16.

Foto: Jan Březina a Jiří Nakládal

 

 

Další články