Na Pradědu jsme velikonočního zajíce nenašli, ale ...

0Na Velikonoce nám meteorologové naplánovali ,,masivní“ sněžení, teploty pod bodem mrazu a sněhové jazyky. Tato předpověď většině lidí naháněla strach a obavy z jízdy autem na již přezutých letních pneumatikách, nutnost opětovného vytažení kabátů, nebo dokonce péřových bund jim způsobovala pomalu zástavu srdce, ale nám sněhuchtivým stvořením přinášela úsměv na tvářích a rozklepaná kolena. Znamenalo to jen jediné, navoskovat lyže, naplnit auto a vyrazit do kopců. Cíl byl jasný - Praděd!
Vyrazili jsme ve čtvrtek ráno, auto jsme nechali na úplně prázdném parkovišti, kyvadlovkou nahoru a rolbou přímo až na místo našeho ubytování, horskou chatu Barborku. Za ubytování jsme dali lidových 350 korun a při oznámení chlápka na recepci, že na chatě není ani noha, jsme se na sebe jen nevěřícně podívali...Všechno šlo jako po másle a mohli jsme vyrazit do terénu. 

První část dne bylo počasí typicky pradědovské, silný vítr a sněžení, takže cesta za ježděním nebyla úplně zadarmo. Hlavně na hřebenu to stálo opravdu za to! V údolí, kde vítr nebyl až tak silný, to bylo mnohem lepší a zvládli jsme ten den tři krásné sjezdy.

V podvečer se počasí trošku umoudřilo a dočkali jsme se překvapivě i prvních slunečních paprsků. Nedalo nám to, okradli jsme lavinové sety o lopaty a naházeli menší drop ať ten Zelený čtvrtek plnohodnotně zakončíme.

Druhý den byly podmínky mnohem lepší, vítr se uklidnil a celou noc nepřestávalo sypat. Na nic jsme nečekali, v sedm ráno zaklapnout budíky a hurá za čerstvým prašanem. Předchozí večer padl výběr na jednu z nejprudších částí v okolí Pradědu, ve kterém jsme si chvilkami připadali jako kamzíci a naše skluznice byly potrestány skalkami ukrytými pod sněhem.

Po tomto ,,extrémním“ a docela technickém sjezdu jsme vydechli a vydali si užít o něco příjemnější radovánky zpět mezi stromy.

Nešlo přestat, makali jsme, co síly stačily a odměnou nám bylo pět poctivých lajn, které nepřestávaly bavit.

Po 7 hodinách šlapání a drancování svahů jsme se spokojeně vydali zpět směr chata Barborka a čekal nás opět již známý scénář, akorát v opačném pořadí– balení, rolba, kyvadlovka, auto...

Na Pradědu by měly podmínky vydržet celé Velikonoční svátky, tak doufáme, že nebudete váhat a taky vyrazíte za sněhem, ať už na Moravský ledovec nebo kdekoliv jinde! Je jasné, že zima se nám neustále trošku opožďuje a nepřestává překvapovat, tak nám třeba neřekla ještě úplně sbohem.

Přejeme krásné zasněžené velikonoční svátky. BE PRASHAN!

Další články